Sevgilim neler yaşadığımızı başkalarına anlatıyor dava açabilir miyim?

Merhaba iyi günler
Daha Önce aynı iş yerinde çalışan Bayan Personelle ilişki yaşamış ve ayrıldıklarinda aynı iş yerindeki personellere ve diğer iş şubelerdeki personellere yaşadığı ilişkiyi anlatarak bayan personele karşı tavır alınmasını saglayan kişiye ozel hayatın ihlalinden dolayı dava açılabilir mi. Yada ne yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim
Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Soruldu üzerinde 10 Ocak 2021 Ceza Hukuku.
Yorum Ekle
1 Cevap(lar)

Söz konusu olayı Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar başlığı altında inceleyebiliriz.

AİHS., 8. maddede, kişinin salt kendine ait bu hayatını, özel hayatı, aile hayatı ve haberleşmesi olarak ifade etmiştir. Kişinin, kendi hayatı, Anayasada “Herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz” “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır”, “gizliliğine dokunulamaz” biçiminde ifade edilmiştir (Ay. m. 20, 22 ). Buradan, bir kişilik hakkı olarak, kişinin özel hayatının, aile hayatının ve haberleşmesinin ihlal edilmemesinin, yani gizli kalmasının sağlanması meselesi ortaya çıkmaktadır.

Anayasa, özel hayatın, aile hayatının ve haberleşmenin gizliliğine dokunulmamasının ne olduğunu, gizliliğin kapsamının ve sınırlarının neden ibaret olduğunu söylememiştir. Anayasa, bunlara, ancak hâkim kararı ile dokunulabilir demektedir. Bunlar özel hukukta “Kişilik hakları” olarak ifade edilmektedir (MK.m. 24).

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu “Özel hayatı” ve “Hayatın gizli alanını” cezai himayenin konusu yapmıştır. Özel Hayatın Gizliliği doğrudan TCK 134. Maddede düzenlenmiştir.
134. madde gizliliğinin ihlali suç sayılan “Özel hayat” hem “Aile hayatını” hem de “Hayatın gizli alanını” ifade etmektedir.

Özel hayat, kişinin, başkalarının gözü önünde olmayan, kamuya kapalı olan, herkesten gizlediği hayatıdır. Ne biçim olursa olsun, bir kimsenin gizlisine girilmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlalidir. Bir insanın sevgilisinin olması, içki içmesi, kötü hayat sürmesi hiç kimseyi ilgilendirmemektedir. Buna ilişkin olarak özel hayattan elde ettiği bilgileri başka kişilere anlatan kişi TCK 134 anlamında suç işlemiş olur.
TCK 134:
“Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır.” şeklinde düzenleme getirmiştir. Bu durumda sevgili olduğu dönemi bir başkasına anlatırsa doğrudan bu suçu işlemiş olacaktır. Ayrıca gıyabında hakarete varacak sözler söyleyerek bunu 3 kişinin duymasını sağlarsa Gıyapta hakaret suçunun da faili olacaktır.

Hukuk davalarına bakacak olursak:

Yapılan eylem aynı zamanda kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Burada bu saldırı devam ediyorsa saldırının menni davası açılabileceği gibi saldırı sona erdiyse bu durumda tazminat davası da açılabilir. Hiç kuşkusuzdur ki kişilik haklarına saldırı TBK kapsamında “Haksız Fiil” niteliğinde olup tazminat gerektirir.

Tüm bu süreçte daha doğru adımlar atabilmek için mutlaka avukat yardımından yararlanılması gerekir.

üzerinde 10 Ocak 2021 cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.