RE: İnstagram fake hesaptan adıma iftira

Öğrenim gördüğüm lisenin adına instagram’dan açılmış itiraf sayfalarına fake hesaptan biri -Selin şu itiraf sayfasının admini- diye hakkımda iftirada bulunmuş o sayfalar da bunu açık bir şekilde paylaşmış tüm okul görüyor. ben o anki sinir ve şokla bunu yazan o fake hesaba baya küfür yazdım. konuştuk halen benim admin olduğuma inanıyordu fakat ben her yazdığı şeye anasına kadar küfür ederek cevap verirken o hiç küfür etmiyordu saygılı bir şekilde konuşuyordu. o sonrasında iftira attığı tüm mesajları ve benle konuşmaları dahil tüm mesajlarını geri alıp, hesabını sildi ama bende ekran görüntüleri var. Ben savcılığa suç duyurusunda bulunursam kimliği tespit edilip dava açılır mı birde ettiğim küfürlerden dolayı o bana dava açabilirmi

Yorum Ekle
1 Cevaplar

Kişinin yaptığı eylem suçtur. Sizin yaptığınız eylemde suçtur. İftira atmak suçsa küfür etmekte suçtur.
Özel bir haksız tahrik hali düzenlemiş kanun koyucu. “TCK 129” da bu düzenleme yer almaktadır. Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir. Yani kişi tespit edilirse sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunacaktır. Bu durumda Hakim yukardaki fıkrada değindiğimiz üzere indirim uygulayabileceğini gibi hiçbir ceza da vermeyebilir. Kişi tespit edilemezse otomatikman hakaret konusunda size dava açmayacak çünkü kendi alacağı cezadan korkacaktır.

7 günler önce cevapladı.
Yorum Ekle

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.